Certifikát originality motocyklu

Rádi bychom členy Klubu a majitele motocyklů Ariel informovali o možnosti vystavení klubového certifikátu ČAK, potvrzujícího rok výroby motocyklu a jeho originalitu.

Díky dobrým vztahům s anglickými kolegy jsme Vám schopni zajistit v Anglii ověření základních údajů Vašeho stroje v dochovaných knihách expedovaných zakázek firmy Ariel.

Od Vás potřebujeme jako vstupní údaje vědět minimálně číslo motoru a / nebo číslo rámu a typ motocyklu. Pokud chcete, můžete přidat i číslo převodovky, pak budou údaje naprosto kompletní. Na základě těchto Vámi sdělených dat se pak v historických dokumentech dohledají odpovídající údaje. V případě, že Váš stroj nemá tzv. matching numbers, tedy pokud číslo rámu nesouhlasí s číslem motoru, budou pro Vás připraveny dva zápisy, jeden odpovídající zadanému číslu motoru a druhý odpovídající motocyklu identifikovanému zadaným číslem rámu. Pokud máte stroj, kde motor i rám opravdu patří dohromady (a takových šťastlivců je mezi členy Klubu překvapivě mnoho), pak obdržíme z Anglie pouze jeden soubor dat – tzv. Dating Certificate.

Na základě tohoto dokumentu pak Klub zajistí překlad údajů do češtiny a vystavení  reprezentativního klubového Certifikátu, kterým můžete nejenom dokumentovat původnost Vašeho motocyklu, ale který je radost i pověsit si na to správné místo na stěně Vaší dílny, či pracovny.

Jaké informace typický certifikát obsahuje? Kromě typu motocyklu, identifikačních čísel rámu, motoru a převodovky také komu byl stroj jako prvnímu majiteli z továrny expedován, navíc kdy a pod jakým expedičním číslem. Dozvíte se také původní rozměr pneumatik, dodatečnou, nebo zvláštní výbavu (magneto, tachometr, karburátor, tandem, …). U vojenských motocyklů bývá uváděno také číslo objednávky War Department a kolik příslušná zakázka britského ministerstva obrany čítala strojů a jakého provedení. Nezřídka kdy se objevuje i zajímavý údaj o změněných převodových poměrech (stroje určené pro provoz se sidecarem, nebo kopcovitý terén).

A s jakými náklady je zapotřebí počítat? Kompletní zpracování od vstupních údajů motocyklu po obdržení klubového certifikátu by se mělo podle kurzu a nákladů vejít do tisícikoruny. Pro ty členy klubu, kteří z minulosti již vlastní příslušný anglický Dating Certificate, jsme schopni zařídit český Certifikát za částku, která nepřekročí polovinu výše uvedené částky.

Zájemci se mohou obrátit přímo na mail správce registru Petr.Pokorny@mapal.com. Co se týče rychlosti vyřizování, jedná se o ryze dobrovolnickou záležitost a navíc se většinou čeká, až se sejde několik zájemců, aby se korespondence vyřizovala najednou – počítejte tedy prosím spíše s několika málo měsíci, než několika týdny.

P.Pokorný