iDnes: V Brně vystavují historické motocykly Ariel, ukáže se i poštovní sajdkára

  • 7 února, 2024

I víc než sto let starý motocykl britské značky Ariel uvidí návštěvníci na nové výstavě v Technickém muzeu v Brně. Dohromady se jim předvede dosud nevídaný počet 44 historických strojů od tohoto výrobce. Expozice nazvaná Ariel v českých zemích otevře své brány ve středu a potrvá do konce března.
„Výstava je zcela mimořádnou událostí, kdy je možné vidět tak velký počet historických strojů této značky na jednom místě. V takovém rozsahu u nás ještě nikdy nebyla uspořádána. Členové Českého Ariel klubu motocykly vystavují spíše krátkodobě, protože na nich většinu času jezdí,“ vysvětlila kurátorka výstavy a zároveň i muzea Sylvie Zouharová Dyková.
Návštěvníky zaujme třeba jeden z nejstarších dochovaných motocyklů Ariel v tuzemsku – Ariel 700 SV model 5-6 HP z roku 1916. „Motocykl byl dovezen z Anglie a současný majitel ho zakoupil v roce 2008,“ podotkla Zouharová Dyková. K vidění bude i stroj Ariel 500 OHV model E s poštovní schránkou z roku 1929, který patří cestovateli, sběrateli a motoristickému publicistovi Petru Hošťálkovi.
Zájemci si prohlédnou dochované fotografie, dobové katalogy motocyklů, poháry a další historické předměty spojené se značkou Ariel, jejíž historie sahá až do 19. století. K vidění budou i vývěsní cedule, vlajky, součástky a motory.

Výstava vznikla ve spolupráci s Českým Ariel klubem, expozice proto představí i jeho historii. Aktuálně má přes 120 členů, z nichž dvě třetiny vlastní pojízdný motocykl. „Strojů v různém stavu kompletnosti je přes 200 kusů,“ upřesnil prezident klubu Tomáš Zikmund. Ten na výstavu půjčil motocykl Ariel Red Hunter model 500 VH z roku 1939. „Byl zřejmě jedním z posledních kusů dodaných z Anglie do Sudet. Odtud si ho odvezl amatérský závodník Rudolf Bělík, následnému majiteli Josefu Richterovi stroj včetně jeho zámečnictví znárodnili. Později se dostal až k závodníku Janu Horákovi, který měl původně v úmyslu si jej upravit pro závodění, nikdy na něm však už nejel,“ vylíčil Zikmund s tím, že on sám stroj získal v roce 1996 a po dvouleté renovaci se na něm zúčastnil mnoha závodů.

Zdroj: iDnes