Novinky.cz: Brněnské muzeum připravilo unikátní poctu anglické motocyklové legendě Ariel

  • 7 února, 2024

Srdce každého milovníka motocyklových veteránů zaplesá při návštěvě Technického muzea v Brně radostí. Ve třetím patře, kde to nyní zavonělo benzínem, se totiž podařilo uspořádat u nás dosud největší výstavu legendární anglické značky.

Od středy, kdy je výstava otevřena, se v muzeu na brněnském Králově Poli představuje na ploše šesti set čtverečních metrů úctyhodných čtyřiačtyřicet strojů. Jde o motocykly značky, která se vyráběla od roku 1898 a od dvacátých let 20. století byla dovážena i do českých zemí. Návštěvníky čekají dobové motoristické relikvie, jako jsou vývěsní cedule, vlajky, součástky a motory či prospekty a fotografie. Výstava Ariel v českých zemích vznikla ve spolupráci s Českým Ariel klubem a zájemci ji mohou navštívit do 31. března.

„Název značky Ariel sahá až do roku 1870,“ řekla Novinkám Sylvie Zouharová Dyková, kurátorka TMB v oboru Historických vozidel a spalovacích motorů a současně i kurátorka výstavy. „S prodejem motocyklů značky Ariel začala v roce 1924 v českých zemích firma Julius Josefovič & Co. ve Varnsdorfu. O dva roky později získala generální zastoupení této značky pražská firma Štěpař, Hanák a spol., která ji dokázala velmi dobře zpropagovat a rozšířit na území tehdejšího Československa. Tato výstava je zcela mimořádnou událostí, kdy je možné vidět tak velký počet historických strojů značky Ariel na jednom místě,“ dodává kurátorka. Jak vysvětluje, sběratelé arielů stroje obvykle vystavují jen v malém počtu kusů mimo jiné i proto, že na většině exponátů se stále ještě jezdí.

Klenot dovezli z Anglie

Návštěvníky podle kurátorky nesporně zaujme jeden z nejstarších dochovaných motocyklů Ariel u nás – ARIEL 700 SV model 5-6 HP z roku 1916. „Motocykl byl dovezen z Anglie a současný majitel ho zakoupil v roce 2008,“ uvedla Sylvie Zouharová Dyková. „Nejstarší známý motocykl, jejž do Československa přivezla firma Štěpař a Hanák, je stroj Ariel 557 SV model B z roku 1927 zapůjčený na výstavu ze Slovenska. Za zmínku určitě také stojí motocykl Ariel 500 OHV model E s poštovním sidecarem z roku 1929 patřící známému cestovateli, sběrateli a motoristickému publicistovi Petru Hošťálkovi,“ doplnila kurátorka.

Součástí výstavy je rovněž historie Českého Ariel klubu, který v roce 2023 oslavil dvacet let své existence. „V současné době má náš klub přes 120 členů, z nichž dvě třetiny vlastní pojízdný motocykl. Strojů v různém stavu kompletnosti je přes 200 kusů,“ upřesnil prezident Českého Ariel klubu Tomáš Zikmund.

Zdroj: Novinky.cz